Tom Ford
TOM FORD TF-1176 VINCENT 52E
No reviews
Sale price
Rs. 33,030.00
Regular price
Rs. 36,700.00
Save
Rs. 3,670.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Detail |
| Brand | Tom Ford |
| Model Name | Vincent |
| Model Number | TF1176 (FT1176) |
| Color Code | 52E |
| Frame Material | High-Quality Bio-Based Acetate |
| Frame Color | Dark Havana (Tortoise) |
| Lens Color | Solid Brown |
| Lens Technology | 100% UV Protection (Category 2/3) |
| Frame Shape | Pilot / Oversized Square Aviator |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Men / Unisex |
| Lens Width | 56 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Made In | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Detail |
| Brand | Tom Ford |
| Model Name | Vincent |
| Model Number | TF1176 (FT1176) |
| Color Code | 52E |
| Frame Material | High-Quality Bio-Based Acetate |
| Frame Color | Dark Havana (Tortoise) |
| Lens Color | Solid Brown |
| Lens Technology | 100% UV Protection (Category 2/3) |
| Frame Shape | Pilot / Oversized Square Aviator |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Men / Unisex |
| Lens Width | 56 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Made In | Italy |



You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section