Tom Ford
Tom Ford Fausto TF711-N 02A
No reviews
Sale price
Rs. 32,040.00
Regular price
Rs. 35,600.00
Save
Rs. 3,560.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Detail |
| Brand | Tom Ford |
| Model Name | Fausto |
| Model Number | TF711-N (FT0711-N) |
| Color Code | 02A |
| Frame Material | High-Quality Eco-Acetate |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Smoke Dark Grey |
| Lens Material | Plastic (CR-39) |
| Lens Technology | 100% UV Protection (Category 3) |
| Frame Shape | Geometric Square / Flat Top |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Men / Unisex |
| Lens Width | 53 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Made In | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Detail |
| Brand | Tom Ford |
| Model Name | Fausto |
| Model Number | TF711-N (FT0711-N) |
| Color Code | 02A |
| Frame Material | High-Quality Eco-Acetate |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Color | Smoke Dark Grey |
| Lens Material | Plastic (CR-39) |
| Lens Technology | 100% UV Protection (Category 3) |
| Frame Shape | Geometric Square / Flat Top |
| Frame Type | Full Rim |
| Gender | Men / Unisex |
| Lens Width | 53 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Made In | Italy |



You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section