Home Brand
SCHOLAR SC-40010 C41
No reviews
Sale price
Rs. 833.00
Regular price
Rs. 1,190.00
Save
Rs. 357.00
Inclusive of taxes
Low stock: 5 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Scholar Eyewear |
| Model Code | SC-40010 |
| Color Code | C41 (Translucent Champagne / Crystal) |
| Frame Color | Transparent Champagne Gold / Pale Amber |
| Gender | Unisex |
| Frame Material | Premium Handcrafted Cellulose Acetate |
| Frame Shape | Panto (Round-Square Hybrid) |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Scholar Eyewear |
| Model Code | SC-40010 |
| Color Code | C41 (Translucent Champagne / Crystal) |
| Frame Color | Transparent Champagne Gold / Pale Amber |
| Gender | Unisex |
| Frame Material | Premium Handcrafted Cellulose Acetate |
| Frame Shape | Panto (Round-Square Hybrid) |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |




You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section