Michael Kors
Michael Kors MK 1140 11084Z 2N
No reviews
Sale price
Rs. 9,711.00
Regular price
Rs. 10,790.00
Save
Rs. 1,079.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Michael Kors |
| Model Name | Cortez |
| Model Code | MK 1140 |
| Color Code | 11084Z |
| Frame Color | Rose Gold |
| Lens Color | Rose Gold Mirror |
| Frame Material | Metal Alloy |
| Lens Material | Polyamide (Bio-based) |
| Frame Shape | Cat-Eye / Butterfly |
| Lens Width (Eye Size) | 59 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 47 mm |
| Filter Category | 2N (Medium Sun Protection) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Women |
| Season | Fall/Winter 2023/2024 |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Michael Kors |
| Model Name | Cortez |
| Model Code | MK 1140 |
| Color Code | 11084Z |
| Frame Color | Rose Gold |
| Lens Color | Rose Gold Mirror |
| Frame Material | Metal Alloy |
| Lens Material | Polyamide (Bio-based) |
| Frame Shape | Cat-Eye / Butterfly |
| Lens Width (Eye Size) | 59 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 47 mm |
| Filter Category | 2N (Medium Sun Protection) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Women |
| Season | Fall/Winter 2023/2024 |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section