Gucci
Gucci GG1982S 002
No reviews
Sale price
Rs. 13,345.00
Regular price
Rs. 15,700.00
Save
Rs. 2,355.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Gucci |
| Model Code | GG1982S |
| Color Code | 002 |
| Frame Color | Havana (Tortoise Shell) |
| Lens Color | Blue |
| Frame Material | Injected Plastic (Nylon-based) |
| Lens Material | Bio-Nylon / Polycarbonate |
| Frame Shape | Narrow Cat-Eye |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Height | 39 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Gucci |
| Model Code | GG1982S |
| Color Code | 002 |
| Frame Color | Havana (Tortoise Shell) |
| Lens Color | Blue |
| Frame Material | Injected Plastic (Nylon-based) |
| Lens Material | Bio-Nylon / Polycarbonate |
| Frame Shape | Narrow Cat-Eye |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Height | 39 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Italy |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section