Gucci
GUCCI GG-0008S 001
No reviews
Sale price
Rs. 16,235.00
Regular price
Rs. 19,100.00
Save
Rs. 2,865.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Gucci |
| Model Code | GG0008S |
| Color Code | 001 |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Green |
| Frame Material | High-Quality Acetate |
| Lens Material | Nylon |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 42 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Men / Unisex |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Gucci |
| Model Code | GG0008S |
| Color Code | 001 |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Green |
| Frame Material | High-Quality Acetate |
| Lens Material | Nylon |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 42 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Men / Unisex |

You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section