Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana DG2316 02/73
No reviews
Sale price
Rs. 35,451.00
Regular price
Rs. 39,390.00
Save
Rs. 3,939.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Dolce & Gabbana |
| Model Code | DG2316 |
| Color Code | 02/73 |
| Frame Color | Gold (Oro) |
| Lens Color | Dark Brown (Marrone) |
| Frame Material | Metal |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangle / Geometric |
| Lens Width (Eye Size) | 56 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 40 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men |
| Country of Origin | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Dolce & Gabbana |
| Model Code | DG2316 |
| Color Code | 02/73 |
| Frame Color | Gold (Oro) |
| Lens Color | Dark Brown (Marrone) |
| Frame Material | Metal |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangle / Geometric |
| Lens Width (Eye Size) | 56 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 40 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men |
| Country of Origin | Italy |



You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section