Carrera
CARRERA VICTORY-C10/S 086UK
No reviews
Sale price
Rs. 12,060.00
Regular price
Rs. 13,400.00
Save
Rs. 1,340.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | Victory-C 10/S |
| Color Code | 086/UK |
| Frame Color | Dark Havana (Tortoise Shell) |
| Lens Color | Yellow Photochromic |
| Frame Material | Eco-Polyamide (Injection Molded) |
| Lens Material | Bio-Nylon / Polycarbonate |
| Frame Shape | Pilot / Navigator |
| Lens Width (Eye Size) | 59 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 51 mm |
| Lens Technology | Photochromic (Light-Adaptive) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men |
| Country of Origin | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | Victory-C 10/S |
| Color Code | 086/UK |
| Frame Color | Dark Havana (Tortoise Shell) |
| Lens Color | Yellow Photochromic |
| Frame Material | Eco-Polyamide (Injection Molded) |
| Lens Material | Bio-Nylon / Polycarbonate |
| Frame Shape | Pilot / Navigator |
| Lens Width (Eye Size) | 59 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 51 mm |
| Lens Technology | Photochromic (Light-Adaptive) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men |
| Country of Origin | Italy |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section