Carrera
CARRERA 8061/CS 08A99
No reviews
Sale price
Rs. 8,910.00
Regular price
Rs. 9,900.00
Save
Rs. 990.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 8061/CS |
| Color Code | 08A 99 (Black Grey) |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Grey Polarized (Clip-on) / Clear (Optical) |
| Frame Material | Acetate / Polyamide Injection |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangular / Square |
| Lens Width (Eye Size) | 55 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 42 mm |
| Total Frame Width | 140 mm |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Special Feature | Magnetic Polarized Clip-on included |
| Gender | Men / Unisex |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 8061/CS |
| Color Code | 08A 99 (Black Grey) |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Grey Polarized (Clip-on) / Clear (Optical) |
| Frame Material | Acetate / Polyamide Injection |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangular / Square |
| Lens Width (Eye Size) | 55 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 42 mm |
| Total Frame Width | 140 mm |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Special Feature | Magnetic Polarized Clip-on included |
| Gender | Men / Unisex |



You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section