Carrera
Carrera 8057/CS 807
No reviews
Sale price
Rs. 10,260.00
Regular price
Rs. 11,400.00
Save
Rs. 1,140.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 8057/CS (CA 205382) |
| Color Code | 807 (Black) |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Green Polarized (Clip-on) / Clear (Optical) |
| Frame Material | Bi-Injected Polyamide / Propionate |
| Lens Material | Polarized Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 55 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 36 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| Special Feature | Magnetic Polarized Clip-on Included |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men / Unisex |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 8057/CS (CA 205382) |
| Color Code | 807 (Black) |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Green Polarized (Clip-on) / Clear (Optical) |
| Frame Material | Bi-Injected Polyamide / Propionate |
| Lens Material | Polarized Polycarbonate |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 55 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 36 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| Special Feature | Magnetic Polarized Clip-on Included |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection) |
| Gender | Men / Unisex |



You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section