Carrera
Carrera 358/S 086/QT
No reviews
Sale price
Rs. 9,690.00
Regular price
Rs. 11,400.00
Save
Rs. 1,710.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 358/S (CA 207952) |
| Color Code | 086/QT |
| Frame Color | Havana / Dark Tortoise |
| Lens Color | Green / Solid Green |
| Lens Type | UV 400 Protection (Category 3) |
| Gender | Men / Unisex |
| Frame Material | High-Quality Acetate |
| Frame Shape | Rectangle / Pillow |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 22 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Lens Height | 38 mm |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 358/S (CA 207952) |
| Color Code | 086/QT |
| Frame Color | Havana / Dark Tortoise |
| Lens Color | Green / Solid Green |
| Lens Type | UV 400 Protection (Category 3) |
| Gender | Men / Unisex |
| Frame Material | High-Quality Acetate |
| Frame Shape | Rectangle / Pillow |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Width | 50 mm |
| Bridge Width | 22 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Lens Height | 38 mm |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section