Carrera
CARRERA 305/S 0869O
No reviews
Sale price
Rs. 7,920.00
Regular price
Rs. 8,800.00
Save
Rs. 880.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 305/S (CA 305/S) |
| Color Code | 086 9O |
| Frame Color | Havana (Dark Tortoise Shell) |
| Lens Color | Dark Grey Gradient |
| Frame Material | Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Flat Top |
| Lens Width (Eye Size) | 54 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Lens Height | 41.8 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| UV Protection | Category 3 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 305/S (CA 305/S) |
| Color Code | 086 9O |
| Frame Color | Havana (Dark Tortoise Shell) |
| Lens Color | Dark Grey Gradient |
| Frame Material | Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Flat Top |
| Lens Width (Eye Size) | 54 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Lens Height | 41.8 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| UV Protection | Category 3 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Italy |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section