Carrera
Carrera 301/S 807 9O
No reviews
Sale price
Rs. 7,470.00
Regular price
Rs. 8,300.00
Save
Rs. 830.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 301/S (CA 205786) |
| Color Code | 807 9O |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Dark Grey Gradient |
| Frame Material | Polyamide / Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Pantos / Round |
| Lens Width (Eye Size) | 50 mm |
| Bridge Width | 23 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 45.3 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Italy |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 301/S (CA 205786) |
| Color Code | 807 9O |
| Frame Color | Shiny Black |
| Lens Color | Dark Grey Gradient |
| Frame Material | Polyamide / Acetate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Pantos / Round |
| Lens Width (Eye Size) | 50 mm |
| Bridge Width | 23 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 45.3 mm |
| Polarized | No |
| UV Protection | Category 3 (100% UVA/UVB Protection) |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Italy |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section