Carrera
Carrera 2036T/S PJP 9O
No reviews
Sale price
Rs. 5,310.00
Regular price
Rs. 5,900.00
Save
Rs. 590.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 2036T/S |
| Color Code | PJP 9O |
| Frame Color | Transparent Blue |
| Lens Color | Grey Gradient |
| Frame Material | Polyamide (Injection Molded) |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Lens Height | 43 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| UV Protection | Category 2 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Teens (11-15) / Junior Unisex |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 2036T/S |
| Color Code | PJP 9O |
| Frame Color | Transparent Blue |
| Lens Color | Grey Gradient |
| Frame Material | Polyamide (Injection Molded) |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 53 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Lens Height | 43 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| UV Protection | Category 2 (100% UV400 Protection) |
| Gender | Teens (11-15) / Junior Unisex |


You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section