Carrera
CARRERA 2023T/CS 80799
No reviews
Sale price
Rs. 5,760.00
Regular price
Rs. 6,400.00
Save
Rs. 640.00
Inclusive of taxes
Low stock: 2 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 2023T/CS |
| Color Code | 807 99 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Grey (Clip-on) / Demo Lenses (Optical) |
| Frame Material | Acetate |
| Lens Material | Polyester / Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 48 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Lens Height | 41.3 mm |
| Frame Width | 130 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| Special Feature | Magnetic Magnetic Clip-On Included |
| Gender | Junior / Unisex (Extra-Small fit) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection on clip-on) |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 2023T/CS |
| Color Code | 807 99 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Grey (Clip-on) / Demo Lenses (Optical) |
| Frame Material | Acetate |
| Lens Material | Polyester / Polycarbonate |
| Frame Shape | Square / Rectangular |
| Lens Width (Eye Size) | 48 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Lens Height | 41.3 mm |
| Frame Width | 130 mm |
| Rim Type | Full-Rim |
| Special Feature | Magnetic Magnetic Clip-On Included |
| Gender | Junior / Unisex (Extra-Small fit) |
| UV Protection | Category 3 (100% UV Protection on clip-on) |

You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section