Carrera
Carrera 1071 S | FNC-ANSM9
No reviews
Sale price
Rs. 11,610.00
Regular price
Rs. 12,900.00
Save
Rs. 1,290.00
Inclusive of taxes
Low stock: 1 left
Couldn't load pickup availability
Product Inoformation
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 1071/S |
| Gender | Men |
| Frame Material | Metal front with Injected Polyamide components |
| Frame Shape | Navigator / Rectangular |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 61 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 49.4 mm |
| UV Protection | 100% UV Protection |
7 days returns
Easy store exchange
Secure payments
6-12 months warranty
Description
| Field | Details |
| Brand | Carrera |
| Model Code | 1071/S |
| Gender | Men |
| Frame Material | Metal front with Injected Polyamide components |
| Frame Shape | Navigator / Rectangular |
| Rim Style | Full Rim |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 61 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Lens Height | 49.4 mm |
| UV Protection | 100% UV Protection |

You may also like
Recently viewed products
Sorry, there are no products in this section